چاپ مستقیم

هلدینگ آلفا

دستگاه چاپ فلت بد چیست؟

دستگاه فلت بد دستگاهی است که می تواند روی متریال ، اشیاء و سطوح کاملا صاف چاپ با کیفیت و با وضوح بالا که ماندگاری و استحکام نسبتا خوبی هم دارد را ارائه بدهد.

چاپی با استحکام و شادابی بالا که می تواند بسته بندی محصول شما یا دکوراسیون اطراف شما را به کلی دگرگون نماید.

دستگاه چاپ روی اجسام سخت:

دستگاه چاپ فلت بد با دو نوع جوهر HARD و SOFT موجود می باشد. برای چاپ روی اجسام سخت مانند شیشه ، انواع فلز ، چوب و … از جوهر هارد و برای چاپ روی انواع پارچه ، چرم مصنوعی و … از نوع صافت یا انعطاف پذیر استافاده می کنند.

چاپ فلت بد روی چوب:

چوب از متریال هایی می باشد که بسیار در صنعت دکوراسیون مورد استفاده قرار میگیرد. چوب چاپ پذیری خوبی دارد و می توان به کمک چاپ مستقیم روی چوب از تولیدات متنوع و جذابی رونمایی کرد.

چاپ فلت بد روی فلز:

فلز در تنوع جنسی بالایی یافت می شود. استیل ، آلومینیوم ، گالوانیزه ، آهن ، مس و … نام های شناخته شده ای برای شما هستند که شما می توانید به راحتی روی تمام این موارد طرح و تصویر خود را چاپ کنید.

معمولا از فلز برای ساخت تابلوهای راهنما در فضاهای باز استفاده می کنند.

تحولی بنیادین با ورود دستگاه های چاپ فلت بد یووی

صنعت چاپ به عنوان بزرگترین صنعت در جهان شناخته می شود و در طول تاریخ کمک های شایانی در زمینه آموزش ، طراحی و فضاسازی ، تجارت و تبلیغات نموده است و با توجه به نیازهای گوناگون و بعضا نو ظهور در نقاط مختلف دنیا ، شاهد پیدایش دستگاه ها و شیوه های جدید چاپ در این صنعت بزرگ بوده و خواهیم بود .

در ادامه به صورت مفصل به جزئیات چاپ فلت بد ( یووی ) خواهیم پرداخت و از تعرفه قیمت، شرایط چاپ و محدودیت و مزیت هایش بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد .

دلیل نیاز بازار چاپ به ورود دستگاه چاپ مستقیم (فلت بد)؟

صنعت چاپ در مواقع نیاز بازار هدف خود به چاپ روی اجسام و اشیاء  قادر به پاسخگویی به صورت کامل نبود، در نتیجه برای این نوع چاپ، کاربران ناگزیر به سمت چاپ سیلک یا تامپو گرایش پیدا می کردند.

هر یک از این نوع چاپ ها معایب و محدودیت های فراوانی داشت که به صورت خلاصه می توان به محدودیت در سایز قطعه ، تعداد رنگ به کار رفته در طرح ، ضخامت و ارتفاع اشیاء ، نیاز به ساخت کلیشه های پر هزینه برای هر طرح و … اشاره کرد.

این معایب و محدودیت ها سبب تولید و پیدایش دستگاه های چاپ مستقیم یا فلت بد شد.

 

فلت بد چیست؟

فلت بد ( Flat bed ) در لغت به معنی تخت صاف است و بدلیل نوع عملکرد این دستگاه که فقط می تواند روی سطوح صاف چاپ بزند این اسم برایش انتخاب شده است، نوع دیگر دستگاه چاپ مستقیم که فقط قابلیت چاپ روی متریال های رول مانند چرم ، پارچه ، کنواس و … را دارد، دستگاه یووی رول نام دارد.

 

 مزایای دستگاه فلت بد چیست؟

 1.      امکان چاپ همزمان ۴ رنگ اصلی CMYK ( مخفف کلمه cyan یا آبی فیروزه ای ، magenta یا سرخ آبی ، yellow یا زرد ، black یا مشکی ) .
 2.      امکان چاپ رنگ سفید به عنوان رنگ پنجم ( از رنگ سفید برای ایجاد زیر ساخت در چاپ متریال هایی با زمینه رنگی غیر سفید مثل فلز ، چوب و … ، ایجاد برجستگی موضعی و چاپ روی متریال های بیرنگ مانند شیشه استفاده می شود).
 3.      استفاده از جوهرهای UV ( که بدلیل خشک شدن جوهر بلافاصله پس از تابیدن نور UV سرعت چاپ و تولید افزایش می یابد ریزش و جابجایی جوهر نخواهیم داشت، ثبات رنگ بالاتری خواهیم داشت و چاپ بسیار زنده تر نمایش داده می شود).
 4.      چاپ فلت بد نوعی چاپ دیجیتال به شمار می رود (یعنی در این نوع چاپ نیازی به ساخت کلیشه ، فیلم و زینک و … نیست، پس هزینه مازادی نداریم و محدودیت در سایز چاپ هم بخاطر محدودیت های سایز کلیشه و .. وجود ندارد).
 5.      امکان چاپ تا ارتفاع ۱۳ سانتی متر (به همین دلیل است که امکان چاپ روی اکثر اجسام صاف فراهم می باشد).

 

متریال های پر طرفدار در چاپ مستقیم

در این شیوه چاپ با توجه به در اختیار داشتن ۵ رنگ ، قابلیت چاپ روی تمام متریال های غیر سفید را داریم و از این ویژگی می توان در ایجاد برجستگی در چاپ هم استفاده کرد.

اگر بخواهیم به صورت مختصر به چند متریال که بسیار در زمینه چاپ مستقیم مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کنیم باید به نام های ذیل اشاره کنیم:

 • پلکسی گلاس و کارتن پلاست
 • پلاستیک ، شیشه و سنگ
 • کاشی و سرامیک
 • گالوانیزه و استیل
 • چوب ، چرم مصنوعی و فوم
 • کنواس ، پلی کربنات ، کامپوزیت و …

نحوه ی قرار گرفتن متریال های رول مانند چرم مصنوعی ، کنواس و … روی سینی دستگاه فلت بد

شاید برای برخی کاربران جای سوال باشد که متریال های رول مانند چرم مصنوعی ، کنواس و … به چه شکل روی سینی دستگاه قرار گرفته و چاپ می شوند، جواب سوال اینجاست که سینی دستگاه های فلت بد دارای وکیوم با قدرت مکش بسیار بالایی می باشد و می تواند متریال های رول را هم به صورت کامل به سطح سینی بچسباند.

البته نکته اصلی اینجاست که بهترین گزینه برای چاپ مستقیم روی متریال های رول مانند پارچه ، کنواس ، چرم و … دستگاه های یووی رول هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.